Elektrikli + Otonom Teknolojisine Sahip ve Yerli: Atak Elektrik

Yerli elektrikli araç var mı ya da yerli otonom araç var mı; gibi sorular sıklıkla soruluyor. Genel olarak kamuoyunda, “yerli araç yok” gibi bir algı var. Aslında Türkiye tamamen yerli marka araç da üretiyor, otomotiv teknolojisi de üretiyor. Yerli otomobilimiz henüz satışta değil ama yerli otomobil de üretiyor. Bunun güzel örneklerinden biri de Karsan firmasından geldi. Yıllardır yerli ve milli projeleri ile dikkat çeken Karsan, tamamen elektrikli ve otonom sürüş teknolojisine sahip bir otobüs üretti. Haberin detayları şöyle…

Karsan’ın Elektrikli Otonom Otobüsü Tanıtıldı!

Geçtiğimiz günlerde Karsan markası, geliştirdiği özel bir otobüsü tanıttı. Karsan ile ADESTEC işbirliği tarafından geliştirilen %100 elektrikli ve sürücüsüz olma özelliğine sahip Otonom Atak Elektrik modelini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da inceledi. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO’su Okan Baş, ADASTEC Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güçlü, ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker de katıldı. Bu etkinlikte %100 yerli bir proje olan Atak Elektrik hakkında detaylı bilgi paylaşıldı.

Karsan Atak Elektrikli Otobüs Hakkında

Karsan Adestec projesi olan Atak Elektrik otobüs hakkında öne çıkan detaylar şöyle:

Öncelikle, söz konusu otobüs; Avrupa ve Amerika’nın ilk sürücüsüz seviye 4 elektrikli otobüsü olması açısından önemli bir proje. Dünyanın seri üretilen ilk 4. seviye sürücüsüz, elektrikli otobüsü ülkemizde geliştirildi.  Atak Elektric, bu açıdan çok değerli. Araç, geleceğe yön verecek önemli bir teknolojiye sahip. Karsan markası tarafından Atak adı verilen elektrikli otobüsün teknik özellikleri şöyle:

  • 220kW/h kapasiteli bataryaya sahip
  • 300km menzile sahip
  • 2500 Nm tork elde edebiliyor
  • Toplamda 8,3 metre uzunluk ile manevra kabiliyeti güçlü
  • 52 kişilik taşıma kapasitesi var

Karsan’ın bu projesini ülkemiz insanının geleceği için çok değerli buluyoruz. Teknoloji üretmek, geliştirmek ve pazarlamak konusunda alacak yolumuz çok ama atılan adımlar da umut verici. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!