Araç Kredisi Aylık Taksit Tutarı Nasıl Belirlenir?

Araç kredisi aylık taksit tutarı nasıl belirlenir, sorusunun yanıtı krediyle araba almayı düşünenler için önemlidir. Bankaların araç kredisi aylık taksit tutarlarını belirleme kriterlerini anlamak ve kendi bütçesine göre ödeme planı yapacaklar için araba kredisi aylık ödeme tutarlarını hesaplamak avantajlı bir biçimde araba kredisi almanın anahtarı. Peki, gerçekten de araba kredisi aylık taksit tutarı nasıl belirleniyor?

Oto Kredisinde Aylık Ödeme Rakamları Nasıl Belirleniyor?

Bankalar, sıfır araba kredisi verirken genellikle bir otomobil markasının Türkiye’deki temsilcisi ile işbirliği yaparlar. Böylece bir sıfır araba kredisi kampanyası doğar. Aylık ödeme planı da önceden belirlenmiştir ya da küçük opsiyonlarla kullanıcıya kendine göre planlama yapması için fırsat verilir. İkinci el taşıt kredisinde ise çekilen kredi tutarına ve istenen vade farkına göre aylık ödeme miktarı belirlenir. Burada yine önceden yapılmış bir finansal hesaplama söz konusudur. Kullanıcı, ne kadar kredi çekeceğine ve kaç ayda ödeme yapacağına karar verir. 

Araç Kredisi Hesaplama

En düşük araç kredisi veya düşük faizli araç kredisi gibi aramalar sıklıkla yapılıyor. Hangi bankanın en düşük faizle araba kredisi verdiğini bulmanın en pratik yolu online hesaplama araçlarını kullanmaktır. Tarafsız bir sistem üzerinden online olarak taşıt kredisi hesaplama aracı üzerinden çekmek istediğiniz taşıt kredisi için aylık ödenecek miktarları görebilir, karşılaştırabilir ve en uygun faizle taşıt kredisi seçeneğini hemen bulabilirsiniz. 

İkinci El Araç Kredisi

İkinci el araba kedisi almak üzere bankaların 2. el araba kredi faiz oranlarını araştırırsanız; farklı ama birbirine benzer seçeneklerle karşılaşırsınız. Çünkü finans kurumları kredi verirken aynı zeminde rekabet ederler. Bu nedenle benzer faiz oranları sunmaları normaldir. Ancak bazen size uygun kredi seçeneği tek bir bankada olabilir. İsteğiniz faizsiz kredi almak olabilir ya da bir bankanın söz konusu ikinci el taşıt kredisi için sunduğu faiz düşük kalabilir. Tüm bunlar detaylı araştırma yapılmadan bilinemez. 

Sıfır Araç Kredisi

Sıfır araç kredisi seçenekleri, genellikle hemen her banka tarafından ve yılın her döneminde çok seçenekle sunulur. Sıfır otomobil kredisi çekmek üzere bankaların size sunacağı faiz oranlarını, vadelendirme seçeneklerini ve istenen peşinat miktarını dikkate alınız. 

Taşıt Kredisinde İkinci El Sıfır Farkları

Öncelikle pek çok banka hem sıfır hem de ikinci el araç için kredi sunuyor. Yani taşıt kredisi, sadece sıfır kilometre araçlar için sunulan bir kolaylık değildir. Ancak ikinci el taşıt kredilerinde bazı bankalar, sıfır kilometre taşıtlara sunduğu kolaylıkları sağlamıyor. Genellikle ikinci el araçlara uygulanan faiz oranı, dosya masrafları ve kredi sigortaları, sıfır kilometre araçlara göre daha yüksek miktarlarda uygulanıyor. İkinci el araçların taşıt kredilerinde uygulanan bir diğer dezavantaj ise yaş sınırına uygulanan faiz oranları.

Dilerseniz Araç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınabilir? yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!