En Çevreci 5 Otomobil

Günümüzde otomobil kullanımı nüfusun da şiddetli bir şekilde artmasıyla çok yaygın bir hale geldi. Ulaşım, lojistik ya da hobi olarak otomobil kullanımı günlük hayatta insanların araç kullanım sebepleri arasında. En çevreci 5 otomobil konusuna değinmeden önce bahsetmek gerekirse Dünya’da yaygın bir şekilde otomobil kullanımının getirdiği bazı kötü sonuçlar da mevcut. Bu kötü sonuçların en başında tüm dünyayı meşgul etmesi gereken küresel ısınma konusu yer alıyor. Küresel ısınma, sera etkisiyle birlikte Dünya’da ölçülen ortalama sıcaklıkta görülen artışa verilen isimdir. Bunun başlıca sebeplerinden ise CO2 emisyonu ve CO2 emisyonunun büyük oranda fosil yakıtlardan meydana geldiğini düşünülüyor.

Ne Yapmalı?

Benzinli araç kullanarak şuan bir sonraki nesil için kötü sonuçların hazırlığı yapılıyor olabilir. Bir insanın bireysel olarak CO2 emisyonunu azaltabilecek bazı eylemleri hayatından çıkarsa bile ne yazık ki küresel ısınmayı engellemek için yeterli olmayabilir. Fakat bazı eylemler basit gibi görünse de çok büyük bir etki etmeye aday olduğunu söylenebilir. Bunların başında toplu taşıma kullanmak, gerekmediği sürece araç kullanmamak ve çevreci otomobil kullanmak geliyor.  İşte bu sebeple yazımızda en çevreci 5 otomobil hakkında bilgiler paylaştık.

Çevreci Otomobil Hakkında

Otomotiv şirketleri küresel ısınma sorununa çözüm üretmek amacıyla çevreci otomobil kategorisini devreye soktu. Hibrit araçlar ve elektrikli otomobil üretimi, fosil yakıt kullanımını azaltacağından ve dolayısıyla CO2 emisyonunu azaltacağından küresel ısınma konusuna bir çözüm gibi gözüküyor. Bu soruna yaklaşım sıralamasını istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz fakat bireyler, şirketler ve hükümetler bir araya gelmediği sürece çözülmesi bir hayli zor bir sorunla karşı karşıyayız.

Bireylerin ve şirketlerin attığı adımlardan sonra bu sorunu devlet politikası haline getiren ülkeler de mevcut. Başta Avrupa ülkeleri bununla ilgili birçok projeyi hayata sunmakta. Bugün yazımıza konu olan kısım ise şirketler düzeyinde bu konuya yaklaşım ve onların ürettiği 2020 yılında seçilen en çevreci 5 otomobil hangileri tanıtmak. En çevreci araç seçilirken bir sene içinde doğaya saldığı CO2 gazı ve çevresel hasar endeksi göz önünde bulunduruluyor.

2020 yılının GreenCars listesindeki 5 araç ise şöyle:

Toyota Prius Prime Plug-In Hybrid

Hyundai Ioniq Blue Hybrid

Toyota Prius Eco Hybrid

Hyundai Ioniq Elektrik

Honda Insight Hybrid

Toyota Prius Prime Plug-In Hybrid

2020 model Toyota Prius Prime Plug-In Hybrid üst segment bir araç olarak alıcısının karşısına çıkıyor. Emisyon standardı olarak LEV-III SULEV30 / Kademe 3 Bölme 30 kategorisinde yer alan araç 2020 yılının en çevreci araçlar listesinde 1. Sırada yer alıyor. Yeşil puan olarak 66 puanla zirvede bulunan otomobil, emisyon sınıflandırmasında da 3. Sınıf bir araçtır. Bir yılda 3 ton sera gazı üretmesi ve elektrikli bir araç olması onun bir diğer özelliği. Çevresel hasar endeksi puanı olarak 0.72 puan alan otomobil, çevresel hasar endeksi puanında zirvede.

Hyundai Ioniq Blue Hybrid

Orta ölçekli bir araç sınıfında yer alan Hyundai Ioniq Blue Hybrid emisyon standardı olarak Toyota Prius Prime Plug-In Hybrid ile aynı standarda sahip ve LEV-III SULEV30 / Kademe 3 Bölme 30 kategorisinde yer alıyor. Yeşil puan olarak da 66 puanı bulunan otomobil Toyota Prius Prime Plug-In Hybrid ile çok benzer özellikleri taşıyor. Emisyon sınıflandırmasında 3. sınıfta yer alan otomobil, bir yılda 4 ton sera gazı üretmesi onun GreenCars listesinde 2. Sırada yer almasına sebep oluyor. Çevresel hasar endeks puanı da 0.72 olan Hyundai Ioniq Blue Hybrid bu özellikleri ile otoritelerden iyi not almayı başarıyor. 

Toyota Prius Eco Hybrid

Toyota Prius Eco Hybrid ise diğer iki araç ile çok benzer özellikler göstermekte. Emisyon standardı LEV-III SULEV30 / Kademe 3 Bölme 30, yeşil puan olarak da 65 puana sahip. Emisyon sınıflandırmasında 3. sınıfta yer alan otomobil, bir yılda 4 ton sera gazı üretmesiyle GreenCars listesinde 3. Sırada yer alıyor. Farklı olan özelliklerden bir diğeri ise çevresel hasar endeksinin 0.73 olmasıdır. Yılda 4 ton sera gazı salması onu diğer çevreci araçlardan farklı olarak Toyota Prius Eco Hybrid’i bu listeye taşıyor.

Hyundai Ioniq Elektrik

Hyundai Ioniq Elektrik emisyon standardı olarak diğer araçlardan ayrılıyor. Emisyon standardı olarak Kademe 3 Bölme 0 / ZEV kategorisinde yer alıyor. Yeşil puan olarak 65 puanda kalan Hyundai Ioniq Elektrik, emisyon sınıflandırması olarak da PZEV ve ZEV sınıfında yer alıyor. Yıllık 3 ton sera gazı üretmesi onun için bir artı özelliklerden biri olmasına rağmen çevresel hasar endeksi 0.74 olduğundan Hyundai Ioniq Elektrik bu listede 4. Sırada kendine yer buluyor.

Honda Insight Hybrid

Listenin son sırasında yer alması onun çevreci olmayan bir araç olması anlamına gelmiyor çünkü Honda Insight Hybrid en çevreci 5 otomobil arasında 5. Sırada kendine yer buluyor. Emisyon standardı olarak LEV-III SULEV30 / Kademe 3 Bölme 30, yeşil puan olarak ise 64 puana sahip. Emisyon sınıflandırmasında 3. Seviyede olan Honda Insight Hybrid, yılda 4 ton sera gazı üretmesi onu ve çevresel hasar endeksi 0.77 olması onu bu listede en iyilerin sonuncusu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!