Araç Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Araç kredisi başkasına devredilebilir mi sorusu kafaları karıştırmaktadır. Satın alanlar bazen krediyle aldıkları aracı, kredi borcu bitmeden satmak isteyebiliyor. Kredisi bitmeyen araç satılabilir mi sorusunu soran kullanıcılar krediyi devredebilir miyim sorusunu da soruyor. Burada yasa ile belirlenmiş net bir tablo var. Ama önce araç kredisi başvurusu, araç kredisi hesaplama yöntemi ve araç kredisi faizleri konularından bahsedelim…

  • Araç Kredisi Başvurusu

Araç kredisi başvurusu için temelde 18 yaşını tamamlamış olmak ve düzenli gelire sahip olmak yeterli. Ancak bankalar borç verirken kullanıcının borcuna sadık olup olmayacağını da bilmek istiyor. Burada kredi notu, düzenli gelirin oranı ve kişinin borcuna sadık olduğuna dair geçmiş kredilerinin analizi gibi konular da önem kazanıyor. Genellikle bu sebepler karşılanamadığında araç kredisi çıkmaması durumu söz konusu olabiliyor. 

Taşıt kredisi başvurusunda da kimlik fotokopisi, geliri gösterir belge gibi evraklar isteniyor. Peki, araç kredisi nasıl hesaplanır?

  • Araç Kredisi Hesaplama 

Araç kredisi hesaplama nasıl yapılıyor, sorusunun yanıtı da bu sürecin en önemli konu başlıklarından biri. Taşıt kredisi faiz oranları ve vade süreleri benzer olsa da bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Her bankadan tek tek bilgi almak ise epey zahmetlidir. Bu nedenle kredi hesaplama araçları çok işlevsel ve güvenilirdir. 

  • Araç Kredisi Faizleri Hakkında

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç kredisi faizleri bir bankadan diğerine farklılık gösterir. Bankaların verdiği borca karşılık isteyeceği faiz oranı değişkendir. Ancak aynı platformda rekabet ettikleri için rakamlar birbirine çok yakındır. Diğer yandan faizsiz taşıt kredisi alabileceğiniz Katılım Bankaları da var. Katılım esasına göre işleyen söz konusu finans kurumları, verdikleri taşıt kredisine karşılık faiz almaz. Faiz yerine bir katılım bedeli alınır. 

Kredi faiz oranlarını hesaplayıp taşıt kredisine başvurdunuz; Kredi çıktı ve arabanızı aldınız. Ancak şimdi sizin için tablo değişti ve aracı satmak hatta borcunu da devretmek istiyorsunuz. Peki, taşıt kredisi başkasına devredilebilir mi?

Araç Kredisi Başkasına Devredilebilir mi?

Araç kredisi borcu başkasına devredilemez. Borçlanan kişi, krediyi alan kişidir. Banka ilgili kişinin kredi notuna – gelir durumuna bakarak ona kredi verir. Bu nedenle taşıt kredisini başkasına devretme genellikle mümkün olmaz. Ancak bazı bankalar bu konuyu insiyatifte tutar. Eğer sizin yeriniz aracı alacak kişinin kredi notu ve gelir düzeyi uygunsa banka insiyatifinde bir değerlendirme yapılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!