İkinci El Araç Fiyatları Düşer mi?

İkinci el araç fiyatları düşer mi? 2. el otomobil fiyatları daha ne kadar böyle devam eder? İkinci el araba fiyatlarında son durum ne? Bu zamanda araba almak mantıklı mı? Otomobil yazarlarına ve deneyimli otomobil satış uzmanlarına danışarak sizin için bu soruların yanıtlarına baktık…

İkinci El Araç Fiyatları Düşer mi?

Bu sorunun yanıtı için 2016 yılına gitmek gerek. 2016 itibariyle ülkemizde döviz kurunda beklenmedik bir artış söz konusu oldu. Bu olumsuz dalgalanma 2017’de daha da arttı ve 2020’ye dek yükselerek devam etti. Örneğin 2016 yılında 2,99 seviyesini gören Dolar kuru, ekonomik anlamda korkutucu bir tablo çizmişken bugün 1 Dolar, 6,86 seviyesine ulaştı. İşte bu döviz kurundaki artış, tamamen dışarıdan gelen otomobil ve otomobil parçaları söz konusu olduğunda sıfır km otomobillerin ulaşılamaz hale gelmesine neden oldu. Sıfır araba almak zorlaşınca ikinci el pazarı canlandı. Ancak 2. el otomobile yönelen talep burada da araç parkının eskimesine ve temiz 2. el araç bulmanın zorlaşmasına neden oldu.

Diğer yandan geçtiğimiz dönemde taşıt kredisi için faiz oranlarının düşürülmesi ve vergi konusunda bazı avantajların sunulmasına bir de hurda teşviki eklenince yine pazar bir parça canlandı. Ancak bu da fiyatlardaki çıtanın bir tık yukarı seyrine neden oldu.

Mart – Nisan ayı boyunca karantina süreci yaşayan ülkemizde Mayıs ayı itibariyle “normalleşme” ya da “yeni normal” süreci başladı. Bu süreçte evden çalışanlar işe döndü. Bir süre sonra da öğrenciler okula dönecek. İşte tam da bu noktada kalabalıkla toplu ulaşımı veya işyeri / okul servisini kullanmak istemeyenler için araba edinme isteği gündeme geldi. Bu süreçte ihtiyaç kredisi / ev kredisi / taşıt kredisi faiz oranları da düşürüldü. İşte bu kampanyanın da devreye girmesi ile özellikle 2. el otomobil piyasasına büyük bir ilgi söz konusu oldu. Diğer yandan aracına talebi gören araç sahipleri de fiyatları birbirlerinden de örnek alarak arttırdıkça arttırdı. Dolayısıyla bugünlerde 2. el araç pazarında gün be gün değişen rakamlarla oldukça hareketli bir piyasa ile karşı karşıyayız. Peki, bu ortamda araba almak mantıklı mı?

  1. El Araba Almak Mantıklı mı?

Öncelikle araç inceleme içeriklerimizde de gördüğünüz üzere yaşadığımız bugünlerde pek çok otomobilin ikinci el ilanlarının üst fiyatı, aynı modelin sıfırından pahalı. Bu durum, fazlasıyla dikkat çekici. Diğer yandan kredi faiz oranları oldukça makul seviyede. Hatta Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlarıyla karşı karşıyayız ve bu durumu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca covid-19 nedeniyle toplu ulaşıma şüpheyle yaklaşmakta da çok haklısınız. Bu eksen bir değerlendirme ile ihtiyacınıza uygun bir çözüm bulmanızı öneriyoruz.

İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

İkinci el otomobile olan talep arttıkça, pazarda temiz ikinci el bulmak zorlaştıkça fiyatların düşmesini beklemek zor. Ancak covid-19 süreci nedeniyle araç edinen ve süreç geçtiğinde toplu taşımayı tercih eden geniş bir kitlenin elindeki aracı elden çıkarma isteği sonucunda ilerleyen yıllarda pazarda bir fiyat düşüşü öngörülebilir.

Faizle Araba Almak İstemeyenler…

Faiz oranları makul ama siz, faizsiz kredi almaktan yana iseniz; bu konuda Katılım Bankalarının ve dayanışma usulüne göre araç kredisi sunan kurumların kampanyalarını takip edebilirsiniz. 0 faizle araç sahibi olmak üzere ilgili kurumların sunacağı ödeme şekillerini değerlendirmek, iyi ve detaylı araştırma yapmak önemli. Bu amaçla FaizsizAracKredisi.net Kampanyalar sayfasını takip edebilirsiniz. Böylece yıl boyunca sunulan kampanyaları tek web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!