Renault Dizel Motorlara Veda Mı Ediyor?

Araç emisyon değerleri, hemen her otomobil markası için rahatsız edici olmaya başladı. Diğer yandan araçların emisyonları ile çevreye verdikleri zarar da telafi edilemiyor. Emisyon kurallarının giderek katılaştığı bu dönemde otomobil markaları, fosil yakıtlardan giderek uzaklaşıyor. Dizel Renault modelleri ise yıllardır pazarın en sevilenleridir. Peki Renault dizel motor üretmeye devam edecek mi? Yoksa Renault dizel araç satmayacak mı?

Avrupa’da Dizel Satışları ve Renault’un Dizel Modellerinin Geleceği

Avrupa’da dizel araçlara karşı oluşan hareketten sonra dizel araçlar yasaklanacak mı, sorusu epeyce sorulmuştu. Elbette tam ve düz bir aysak gelmedi. Bu, şimdilik zor ama uzak da değil. Almanya’nın aldığı elektrikli araç kararı bile bunun net bir kanıtı.  Dizel yasağı mı geliyor, eksenindeki soruları Renault cephesinden yanıtlayalım. Çünkü Renault firmasının son yaptığı açıklamalar kullanıcıları dizel araçların geleceği ile ilgili atılacak adımlar hakkında bilgilendiriyor.

Renault Dizel Motorlara Veda Mı Ediyor?

Fosil yakıtlardan alternatif enerji kaynaklarına geçiş, artık kesin gibi görünüyor. Büyük otomobil üreticilerinin hemen hepsi, artık kapsamlı elektrikli otomobil programları başlatıyor. Günümüzün en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Renault da bu konuda adını duyurmaya oldukça kararlı görünüyor. Renault elektrikli otomobil programıyla zaten oldukça ilgi çekmiş durumda olsa da, çevre dostu bir marka olduğunu göstermek için daha fazla şey yapmak istiyor. Fransız otomobil üreticisi dünya ve özellikle Avrupa’daki dizel motor tepkilerine karşılık olarak dizel motorlu araçları hakkındaki yeni planını açıklamış bulunuyor. Dizel motorlar emisyon değerleri açısından çoğu beklentiyi karşılamadığından dolayı çevre karşıtı bir motor türü olarak görülüyor. Peki Renault’un dizel motorlarla planı ne? Renault dizel üretimini durduruyor mu? Tüm bu sorulara neden olan dizel motorlar, toplum tarafından sıklıkla kullanılıyor. Dizel motorların avantajları neler? Dizel motor neden önemli? Dizel motorların kaldırılmasının önemini anlamak için önce bu soruyu inceleyelim…

Dizel Motorlar Neden Önemli ve Dizel Nedir?

Günümüzde dizel motorlara fazlasıyla alışık olunsa da, dizel motorların aslında ne oldukları çok bilinmiyor. Dizel motorların yaygın olarak bilinen avantajları daha ekonomik olmaları oluyor. Dizel yakıt daha ucuza satıldığı için benzinli araçlar yerine dizel yakıt kullanan araçlar tercih edilebiliyor. Dizel yakıt kullanan araçların benzin kullanan araçlardan en büyük farkı belki de silindirdeki yanmanın oluşma şekli olabilir. Benzinli motorlarda pistonun üst kısmında yakıt ve hava karışık şekilde bulunup, pistonun sıkıştırmasıyla patlar. Dizel motorlarda ise pistonun üst kısmında bulunan hava sıkıştırıldıktan sonra içeriye dizel yakıt püskürtülerek patlatılır. Bu çalışma prensibine sahip dizel motorlar benzinli araçlardan genellikle daha düşük performans da verse, benzinli araçlara karşı birçok avantaj da bulundururlar. Bazı dizel araç avantajları:

  • Benzinden daha ucuz bir yakıt olan motorini kullanmaları
  • Benzinli araçlara kıyasla genellikle daha az yakıt kullanmaları
  • Yakıttan elde edilen enerji veriminin daha yüksek olması
  • Tutuşma sıcaklığı daha yüksek olduğu için olası bir kazada tehlikenin daha düşük olması 

Tüm bu avantajlara rağmen halen tartışılmakta olan bir konu var, dizel çevreye zararlı mı? Fosil yakıtların pek çevre dostu olmadığı artık herkes tarafından bilinen bir konu fakat iki en popüler fosil yakıt türü olan benzin ve motorin arasından hangisi daha zararlı? 

Renault Neden Dizeli Bırakabilir? Dizel Zararlı Mı?

Motorin yakıtını kullanan dizel araçların geçmişte benzinli araçlardan daha zararlı olduğu söylenebilir. Fakat konu günümüz teknolojisiyle yapılan dizel otomobillere gelince modeline bağlı olarak benzinli bazı araçlardan daha bile az emisyon yapıldığı görülebilir. Buna rağmen motorin yakımında ortaya çıkan karbondioksit dışındaki bazı gazlar yüzünden dizel araçlar bazı Avrupa ülkelerinde istenmiyor. Emisyon regülasyonlarını yerine getirebilecek bir dizel motor geliştirmenin masrafı da bu tutuma eklenince, Renault dizel üretimini durdurmayı düşündüğünü açıklama kararı aldı. Renault yılsonuna kadar Birleşik Krallık içerisinde satılan tüm dizel motorlu araçlarının satışını durduruyor. Renault’un bu kararını diğer büyük otomobil firmalarının da takip edeceği düşünüldüğünden, bu haber büyük önem taşıyor.

Renault’un Dizel Modelleri

Renault’un dizel motorlu araçlarını Birleşik Krallık’ta satmama kararından Türkiye nasıl etkilenecek? Dizel Renault modelleri Türkiye’den kalkabilir mi? Henüz böyle bir şeyin olacağını söylemek pek gerçekçi olmasa da Renault’un bu kararının diğer ülke ve markaları da etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz. 2020 model dizel Renault araçlar:

  • Yeni Clio
  • Symbol
  • Megane Sedan

Bu üç model araç dizel motor seçeneği ile satılmakta olup, yakın zamanda Türkiye’den ayrılacak gibi durmuyorlar.

Dizel motorlu araçların emisyon kısıtlamalarından geçmek için masraflı araştırma geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duymaları sebebiyle, dizel motorlu araçlar gelecekte bizlerle olmayabilirler. Renault gibi büyük bir markanın, Birleşik Krallık gibi büyük bir pazardan dizel otomobillerini çekme kararı alması da bunun öncü haberi gibi görülebilir.

Faizsiz Krediyle Renault Araba Almak…

Faizsiz krediyle Renault araba almak için FaizsizAracKredisi kampanyalar sayfasını takip edebilirsiniz. Sıfır faizli araç kampanyalarını inceleyerek bütçenize uygun seçeneği hızlıca bulabilirsiniz. FaizsizAracKredisi.net rehberliğinde faizsiz araba almak üzere ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Faizsiz araç kredisi kampanyaları sayfasını inceleyerek güncel sıfır faizli araç kampanyalarını görüntüleyebilirsiniz. Faizsiz Renault araba almak üzere yaptığınız araştırmada ilgilendiğiniz Renault model otomobil hakkında bilgi almak üzere Araç İnceleme sayfasına göz atabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!