En Uygun Araç Kredisi Nasıl Seçilir?

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Seçilir?

Yeni bir araba almaya karar veren pek çok kişi, en uygun araç kredisi nasıl seçilir ya da araç kredisinde en uygun faiz oranları hangi bankada gibi sorularla karşı karşıya kalıyor. En uygun araba kredisi arayışında olanlar için güncel kredilere baktık. En uygun otomobil kredisi nasıl seçilir sorusuna yanıt sunuyoruz…

En Uygun Araba Kredisi Nasıl Bulunur?

En uygun oto kredisinden önce size en uygun aracın hangisi olduğuna karar vermeniz ve belirli bir bütçe planı yapmanız çok önemli. Burada bahsettiğimiz iki başlığı biraz açalım:

 1. Size En Uygun Araç Hangisi?

Pek çok kişi, “ben zaten neyin uygun olduğunu biliyorum” ya da “bir araba alayım da…” şeklinde düşünüyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde yeni bir araba alan 10 kişiden 7’si aldığı arabadan memnun kalmıyor ve kısa süre sonra söz konusu arabanın kendi kullanımına ya da ailesine uygun olmadığını fark ederek satış sürecine giriyor. Öyleyse doğru karar vermek önemli ve sanıldığı kadar kolay değil. Araba seçiminde kullanım alışkanlığınızı ya da arabayı nasıl kullanacağınızı dikkate alın. Bu amaçla kendinize şu soruları sorun:

 • Aylık ne kadar yakıt masrafını karşılayabilirim? (Dizel / benzinli / LPG’li seçimini şansa bırakmamak için)
 • Tahminen ay boyunca ya da yıl boyunca kaç km yaparım?
 • Yaşadığım bölgede hava ve yol koşulları nasıl? (Dört çeker / SUV / motor gücü seçimi için)
 • Ailem kalabalık mı yoksa tek kişi olarak mı bu aracı kullanıyor olacağım (genişlik ve karoser seçimi için)
 • Ailece yılda birkaç kere uzun yola çıkıyor muyuz? (Bagaj tercihi)
 • Yakında aileye bebek gelme olasılığı var mı?
 • Manuel şanzıman benim için yeterli mi yoksa yoğun trafikte çok mu yorucu olur? (otomatik / manuel şanzıman seçimi için)

Şimdi, kafanızda bir şema belirmiş olmalı. Örneğin İstanbul’da yaşayan bekar bir iş insanı olarak küçük sınıftaki otomatik şanzımanlı ve küçük motorlu benzinli bir otomobil sizin için yeterli olabilir…

 1. Bütçeniz Ne Kadar?

Yeni bir araba almak için herkesin bütçesi farklıdır. Kimi, 40 bin TL’yi aşamaz, kimi de 100 bin…Burada gelir durumunuz, elinizdeki peşinat ve aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı konusunda kendinize net bir tablo çizmeli ve o çerçeveye uygun sıfır ya da ikinci el araç kredilerine bakmalısınız.

Şimdi, gelelim en uygun otomobil kredisi nasıl seçilir sorusunun yanıtına…

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Seçilir?

Pek çok banka taşıt kredisi sunuyor. Hatta son dönemde hemen her bankanın ikinci el taşıt kredisi de sunduğunu görüyoruz. Elbette bankaların kendilerine göre belirledikleri ancak temelde bankalar arasındaki rekabete de uyumlu olan bir kredi faiz planları oluyor. Burada sizin elinizdeki peşinat + bankanın kredi faiz oranı + ödeme vadesi gibi kavramlar bir araya gelerek en cazip taşıt kredisinin hangisi olduğunu belirliyor. Burada birkaç kavrarım altını çizelim:

 • Alacağınız aracın en az %30’u için peşinatınızın olması gerekiyor (peşinatsız araç kredisi veren kurumlar hariç)
 • Alacağınız aracın bedeli için ne kadar çok peşinat sunabilirseniz ödeyeceğiniz faiz oranı o kadar düşük olur.
 • Uzun vadeler iyi gibi görünse de faiz miktarı yükseldiği için günün sonunda aldığınız aracın bedelinin çok üstünde bir rakam ödemiş olabilirsiniz.
 • Taşıt kredisi dosya masrafı, komisyon ve ek masrafları gibi ek masraflarınızın da olacağını unutmayın.
 • Yukarıdakilere ek olarak Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası masrafları da aracı aldıktan sonra ödemeniz gereken ek bedeller.
 • Her banka için çekmek istediğiniz kredi miktarı, kredi masrafları ve faiz oranları değişiklik göstereceği için araç kredisi faiz oranlarını karşılaştırın. Bu amaçla taşıt kredisi hesaplama araçlarını kullanın.

Bankadan Taşıt Kredisi Çekerken Kefil İstenir mi?

Araç kredisinde kefil isteniyor mu sorusu sıklıkla soruluyor. Öncelikle bir bankaya araba kredisi için başvurduğunuzda sizden bazı belgeler istenir. Bu belgeleri değerlendirerek ve kredi notuna bakılarak taşıt kredisi çıkar ya da çıkmaz. Kredi notu sorgulama işlemi sonucunda yüksek kredi notu alırsanız araba kredisi başvurunuz onaylanır. Daha düşük kredi notu olan müşteriler için banka kefil isteyebilir. Kredi notu, düzenli gelirinizin olup olmaması ile mevcutta ya da geçmişte kredi borçlarınızı aksatmadan ödeyip ödememiş olmanızla ilgilidir.

İkinci El Otomobil Kredisi Şartları ve İmkanları başlıklı makalemize de bakın!

En Uygun Faizsiz Araç Kredisi Hangisi?

En uygun faizsiz araç kredisi için katılım bankalarının yıl boyunca paylaştığı kampanyaları mutlaka inceleyin. Bazı kampanyalar, gerçekten çok büyük avantajlarla üstelik faizsiz araba kredisi sunabiliyor. Faiz yerine kar payı esası ile işleyen sistemde sıfır faizle otomobil kredisi çekmek hatta bazen peşinatsız faizsiz araba kredisi almak mümkün olabiliyor. Diğer yandan yardımlaşma esasına göre otomobil finansmanı sunan finans kurumları da var. Senetle araba kredisi sunan kurumlara başvurarak faizsiz ve peşinatsız araba kredisi alabilirsiniz. Bu kurumların sunduğu koşulları detaylı olarak incelemenizi öneriyoruz. Diğer yandan faizsiz oto kredisi veren finans kurumlarının bazıları kredi notuna da bakmayabilir. Yani kredi notuna bakmadan araba kredisi veren yok mu arayışına da çözüm sunabiliyorlar. Eğer bankaların kredi notu bariyerine takılanlardansanız söz konusu finans kurumlarının araba kredisi kampanyalarına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

  Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!