Taşıt Kredisini Sizin İçin Bir Başkası Çekebilir mi?

Taşıt Kredisini Sizin İçin Bir Başkası Çekebilir mi?

Kredi notum yetmiyor başkası benim yerime taşıt kredisi çekebilir mi? / Abim benim yerime araç kredisine başvurabilir mi? / Araç kredisini eşim adına çeksem…Gelirin yetersiz olması, kredi notunun yetersiz olması ve diğer nedenlerle bankaların araç kredisi şartlarını sağlayamayan pek çok kişi, bu soruların yanıtlarını merak ediyor. Başkasının yerine araba kredisi çekebilir miyim ya da başkası benim yerime araba kredisi çekebilir mi sorularının yanıtları için okumaya devam edin…

Öncelikle; araba kredisi çekmek için Ziraat bankası taşıt kredisi, Vakıfbank taşıt kredisi, Akbank taşıt kredisi, garanti taşıt kredisi seçenekleri ya da Ziraat katılım taşıt kredisi, Vakıf Katılım taşıt kredisi, Emlak Katılım taşıt kredisi, Albaraka Türk taşıt kredisi, Türkiye Finans taşıt kredisi gibi katılım bankalarının sunacağı faizsiz araba kredisi seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Peki, bankalar taşıt kredisi vermek için ne istiyor ya da taşıt kredisi şartları neler?

Taşıt Kredisi İçin İstenen Şartlar

Her bankanın taşıt kredisi için isteyeceği koşullar farklı olabilir. Bankalar, kredi verirken bazı noktalarda birbirlerinden ayırabilirler ama genel olarak araba kredisi için istenen koşullar benzerdir. Araç kredisi şartlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Kredi kullanacak kişinin en az 18 yaşında olması,
 • SGK kaydının aktif olması,
 • SGK kaydının minimum 6 aylık olması,
 • Taşıt üzerinde herhangi bir kurum veya kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması,
 • Kredi notunun yeterli seviyede olması,
 • Gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi.

Taşıt Kredisi Seçenekleri

Bankaların taşıt kredisi sunarken ilgili araçları aşağıdaki gibi sınıflandırıldığını görüyoruz:

 • Sıfır kilometre taşıt kredisi
 • İkinci el taşıt kredisi
 • Ticari Taşıt Kredisi
 • Motosiklet kredisi
 • Tekne kredisi

Gelelim esas soruya; sizin yerinize başkası araba kredisi çekebilir mi?

Araç Kredisini Sizin İçin Başkası Çekebilir mi?

Kredi notunuz taşıt kredisi almaya yetmedi ya da geliriniz yeterli değil ama araba almak için krediye ihtiyacınız var. Bu durumda koşulları karşılayan bir yakınınız sizin yerinize kredi başvurusu yapabilir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun yanıtı “hayır”. Çünkü bankalar, araç ruhsatının kredi başvurusu yapan kişinin üzerinde olmasını gerekli görür. Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz, seçeneklere bakalım:

 1. Taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bazı durumlarda (çekilecek miktara göre değişir) ihtiyaç kredisine gelir durumunuz ya da kredi notunuz yeterli gelirken taşıt kredisine yeterli gelmeyebilir.
 2. Senetle araç kredisi veren finans kurumları ile görüşebilirsiniz. Elbette onların koşullarını da iyi incelemeniz ve gelirinizi aşan senetlerle araç edinmekten kaçınmanız önemli ama kredi notuna bakmadıkları için durumunuza çözüm üretmeniz mümkün olacaktır. Faizsiz senetle araba almak isteyenler için sunulan seçenekleri değerlendirmek, bu noktada avantaj sağlayabilir.

Yıl boyunca farklı kurumlar tarafından çok sayıda sıfır faizle araba kredisi kampanyası duyurusu yapılıyor. Faizsiz araç kredisi kampanyaları ve senetle taşıt kredisi seçenekleri için FazisizAracKredisi.net’in kampanyalar sayfasını takip edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

  Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!