Araç Kredisine Kimler Başvurabilir?

Araç kredisine kimler başvurabilir ya da araç kredisi almak için şartlar nelerdir şeklinde arayışlar arttır. Zira, 2020 yazı boyunca devam eden düşük faizli kredi kampanyası ve daha önce araba almayı düşünmeyenlerin de covid-19 endişesiyle bireysel seyahati önemsemesi gibi sebepler bir araya gelerek taşıt kredisi arayışını güçlendirdi. Peki, kimler araç kredisine başvurabilir?

Kimler Taşıt Kredisine Başvurabilir?

Ticari araç kredisi, otomobil kredisi, spor araba kredisi, motosiklet kredisi, tekne kredisi gibi farklı ihtiyaçlara uygun araçlar için kredi çekmek isteyenler bankalara başvurmak üzere harekete geçiyor. Bankalara borçlanmak, zaten pek çok insan için endişe vericiyken bankaların da her isteyene kredi vermediğinin altını çizmek gerek. Peki, kimler bankadan araba kredisi alabilir?

  • Reşit Olanlar

Reşit olmak yani 18 yaşını doldurmuş olmak. Zaten ülkemizde ehliyet alma yaşı da 18’dir. 

  • Geliri Yeterli Olanlar

Gelirinizin yeterli olması ve bunu belgeleyebilmeniz de önemli. Almak istediğiniz araba için bankanın verdiği kredi tutarı, gelirinizin üçte birini geçmemelidir. Bu oran krediyi rahatlıkla ödemenizi mümkün kılarken, kredi almanızı da daha kolay hale getirir. Bankalar, gelirinizin düzenli olduğunu ve ilgili krediyi ödemeye yeterli olduğunu belgelemenizi ister. 

  • Kredi Notu Yeterli Olanlar

Kredi notunuz da kredi almak için yeterli olmalı. Kredi notu, daha önce çektiğiniz kredileri ne kadar düzenli ödediğiniz ile paralel bir şekilde belirlenir. Bankalar, kredi verirken kredi notuna çok dikkat ederler. 

Başkası Benim Yerime Araba Kredisi Çekebilir mi?

Faizsiz araba kredisi sunan katılım bankaları, faizle çalışan bankalar ve senetle araba kredisi veren finans kurumları fark etmeksizin hiçbir kurum, sizin yerinize başkasına kredi vermez. Kredi başvurusunu yapan kişi arabayı da alan kişi olmalıdır. Başka bir deyişle ruhsat kredi başvurusunu yapan kişiye ait olmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!