Araç Kredisi İşlemlerinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Araç kredisi işlemlerinde hayat sigortası zorunlu mu ya da araç kredisi işlemlerinde sigorta gerekli mi gibi konular çok sık araştırılıyor. Taşıt kredisi alırken hayat sigortası neden isteniyor ve hayat sigortası ile araba kredisi arasında nasıl bir ilişki var sorularının yanıtlarına birlikte bakalım…

Taşıt Kredisi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mı?

Taşıt kredisi almak üzere bir bankaya başvuru yaptıysanız bankanın sizden hayat sigortası yaptırmanızı istemesi durumu ile karşılaşmış olmalısınız. Peki, bankalar araba kredisi verirken neden hayat sigortası ister?

Bankalardan taşıt kredisi, ev kredisi ya da ihtiyaç kredisi alırken hayat sigortası kavramı ile karşılaşırsınız. Burada kredi maliyetine ek bir yük bindiren hayat sigortası, aslında zorunlu değildir. Yani bakanın bir kredi şartı olarak hayat sigortasını öne sürme hakkı yasal olarak yoktur. Ancak bankalar bazen kredi çekerken hayat sigortasını şart olarak koyarlar ya da hayat sigortası yaptırmayı reddetmeniz halinde krediyi vermeyebilirler. Peki, bunun nedeni nedir?

Uzun vadeli taşıt kredisi alındığında krediyi çeken kişinin vefat etmesi halinde banka için bu borcun mükellefi kişinin varisleridir. Burada söz konusu krediyi sigorta şirketinden karşılamak üzere hayat sigortası seçeneğini sunarlar. Taşıt kredisi şartları arasında sıklıkla karşılaşılan bu durum, yasal zorunluluktan değil bankanın alacağını güvence altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır.  Hayat sigortası yapılan hallerde banka, olası vefat durumlarında, parayı sigorta şirketinden tahsil eder.

Alıcı İçin Olumlu Yanları da Var!

Hayat sigortası esasen borçlunun varislerini de güvence altına alır. Taşıt kredisi kullanımında ortaya çıkacak muhtemel borç, varisleri sıkıntılı duruma düşürmeden sigorta şirketlerince ödenir. Bankalar oto kredisi kullanımının diğer şartlarını değiştirse de ferdi sigorta taleplerinden genelde vazgeçmezler. 

Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası Farkı

Bazı bankalar araba kredisi için hayat sigortası bazıları da sadece ferdi kaza sigortası talebinde bulunabilir. Peki, ikisi arasındaki fark nedir; hemen açıklayalım…

  • Ferdi kaza sigortası yalnızca kaza anındaki ölümlerde geçerlidir. Ancak hayat sigortasının kapsamı daha geniştir. Ferdi kaza sigortası daha ekonomik gibi dursa da borcu devralacak varisleri düşünerek, hayat sigortası yaptırmakta fayda vardır.

Senetle Faizsiz Araba Kredisi Alırken Hayat Sigortası Konusu…

Senetle faizsiz araba almanız halinde hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası yaptırma konusunda bir yasal zorunluluk yok. Ancak söz konusu finans kurumları da senet yapmadan önce yani kredi sunmadan önce hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası yaptırmanızı isteyebilirler. Burada faizsiz senetle araba kredisi veren finans kurumlarının size sunacağı şartları iyi incelemeniz önemli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!