Araç Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapabilirsiniz?

Araç kredi başvurusu onaylanmazsa ne yapabilirsiniz? Aslında son dönemde araç kredisine başvuran herkesin merak ettiği sorulardan biri bu. Uygun koşullarla araç kredi başvurusu yapmak isteyenlerin ilk yaptığı şey, en düşük faizle taşıt kredisi veren bankalara başvurmak oluyor. Taşıt kredisi başvuru koşullarını tamamladıktan sonra banka onayı bekleniyor. Bazen de taşıt kredisi çıkmıyor. Peki, taşıt kredisi çıkmama nedenleri ne ve araç kredisi başvuru reddedilirse ne yapmalı?

Araç Kredisi Nedir?

Bankaların sunduğu bir kredi türüdür. Konut kredisi, arsa kredisi, evlilik kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi adları altında bankalar, kullanıcıya kredi imkanlar sağlarlar. Burada alınan kredi miktarı, aylık faiz oranı ve vade sonunda yani toplam taksitlerle ödenecek tutar gibi konular mutlaka dikkatle incelenmelidir. Ülkemizde faizle taşıt kredisi veren bankalar olduğu gibi faizsiz taşıt kredisi veren bankalar da hizmet vermektedir. Ayrıca senetle taşıt kredisi alabileceğiniz finans kurumları da var. Peki, kimler bankaların taşıt kredisine başvurabilir?

Kimler Araç Kredisine Başvurabilir?

Ülkemizde yasalar gereği banka kredisi almak için 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranır. Diğer yandan bankaların kredi üst yaş sınırı da olabilir. Burada yasa ile çizilmiş bir çerçeve olmasa da bankalar, 65 yaş üstüne kredi verme konusunda zorluk çıkarabilir. Benzer şekilde 80 yaş üstü kişilere de kredi verirken farklı yükümlülükler koyabilirler. 

Bankaların taşıt kredisi şartlarından biri de sigortalı çalışan olmak veya vergi levhalı bir işyeri sahibi olmaktır. İşveren Vergi levhası ya da SGK kaydının olması, aranan en net şartlardan biridir. 

Yukarıdaki iki şartı karşılıyorsanız bankalara araba kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bankanın size araba kredisi vermek için arayacağı ya da sizde olup olmadığına bakacağı başka şartları da vardır. Bunlardan bazıları da şöyle:

 • Bankalara yapılan kredi ya da kredi kartı ödemelerinin düzenli olması.
 • İpotekli işlemler için evlilik durumu söz konusu ise eşin rızasının olması
 • Aylık gelirin resmi evraklarla beyan edilmesi

Araç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki şartları taşıyorsanız ve sizin bütçenize uygun bir otomobil kredisi paketi bulduysanız şimdi tercih ettiğiniz bankaya başvuru yapabilirsiniz. Banka taşıt kredisi vermek için aşağıdaki evrakları isteyecektir. 

Taşıt Kredisinde Bankanın İsteyeceği Evraklar

 • Özel Sektör Çalışanı: Maaş bordrosu, SGK döküm belgesi, ikametgah belgesi, iş yerinden imzalı sirkü, ek gelir belgesi, araç ruhsatı veya faturası
 • Emekli: emekli aylık dökümü, ikametgah belgesi, araç ruhsatı ya da faturası, varsa ek gelir belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Fotoğraf

Taşıt Kredisi Başvurusu Neden Reddedilir?

Yukarıdaki evraklarla bankaya başvurduktan kısa bir süre sonra size taşıt kredisi başvurusu onaylandı veya taşıt kredi başvurusu reddedildi şeklinde bir dönüş sağlanır. Burada araba kredi başvurum neden reddedildi sorusu da en çok sorulanlardan biri…

Araba Kredisinin reddedilmesinin nedenleri genellikle bunlardan biridir:

 • Gerekli şartları karşılamıyor olmanız
 • Gelirinizin krediyi ödemeye yeterli olmaması
 • Kredi notunuzun düşük olması

Taşıt Kredisi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalı?

Taşıt kredisi başvurusu reddedilirse ne yapmak gerekir? Banka neden size kredi vermek istememiş olabilir, sorusuna yanıt bulmaya çalışın. Genellikle kredi notunun kötü olması, gelirinizin yetersiz olması ana nedendir. Bunlara yoğunlaşın. 

 • Burada bankanın sizin krediyi ödeyemeyeceğinize ikna olmuş olması esas çözülmesi gereken sorundur. Öyleyse bankayı, söz konusu kredi tutarını ödeyebilecek durumda olduğunuza inandırmanız gerekiyor. 
 • Banka almak istediğiniz kredi için yeterli geliriniz olmadığı sonucuna varmışsa, bunu sizin beyanınız üzerinden yapar. Ancak bazen elden aldığınızı kira geliri ya da bazı ek işlerin geliri kayıtlarda gözükmez. Belki buradan yola çıkabilirsiniz. 
 • Gelir gider durumunuz krediye elverişli bulunmuş ancak geçmiş dönem olumsuz kredi siciliniz kredinize engel olmuş olabilir. Burada geçmişte bir yanlışlık olduysa ilgili kurumlardan düzeltme isteyebilirsiniz. 
 • Farklı bankaları da deneyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

  Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!