Formula 1 Türkiye Yarışı Başlıyor!

Bu sene otomobil yarışları ya da motor sporları deyince akla ilk gelen yarış türü olan Formula 1 Türkiye İstanbul’da yapılacak. Formula 1 yarışlarının uzun bir aradan sonra tekrar Türkiye’de yapılacak olması, hem sektör için hem yarış severler için hem Türkiye’nin tanıtımı için hem de ekonomi için büyük önem taşıyor. İşin bir de gençlere vereceği vizyon tarafı var. Böyle yarışları izleyen gençler için farklı alanlarda çalışmak üzere muhteşem fikirler doğabilir. Peki, Formula 1 Türkiye ne zaman ve nerede yapılacak?

Formula 1 Tekrar Ülkemizde!

Formula 1 Grand Prix üçüncü kez Türkiye’de gerçekleştirilecek. Formula 1 Grand Prix ilk kez 2005’te İstanbul Park’ta yapıldı. Yarışlar ülke çapında büyük ses getirdi. Formula 1’in ülkemizi bir sonraki ziyareti ise tam 6 yıl sonra 2011’de yine İstanbul Park’ta gerçekleştirildi. Hayranları yarışların tekrar Türkiye’de yapılması için dört gözle beklerken Formula 1 Grand Prix tam 9 yıl boyunca Türkiye’ye ayak basmadı. Fakat artık zorlu bekleyiş sona eriyor. Geçen 9 yılın ardından Formula 1 Grand Prix bu yıl tekrar Türkiye’ye geliyor ve hasret bitiyor.

Bakan açıkladı: Formula 1 Türkiye Yarışı için büyük hazırlık

Yarışların bir ayağının Türkiye’de gerçekleşeceğinin kesinleşmesinin ardından Formula 1 takipçileri büyük bir heyecanla yarışların tarihini ve pandemi sebebiyle seyircili gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin açıklanmasını bekliyordu.

Formula 1 Türkiye tarihi 13-15 Kasım olarak kesinleştirildi. Ardından yapılan açıklamada yarışların seyircili gerçekleşeceği de söylendi. Bunun üzerine gözler bilet fiyatlarına döndü. Geçmiş yıllarda Türkiye’de gerçekleşen Formula 1 Yarışlarının bilet fiyatları merak konusu oldu.

  • 2005’te yapılmış Formula 1 Türkiye ayağının bilet fiyatları 38,25 YTL’den 493 YTL’ye kadar uzanıyordu.
  • 2011 tarihinde ise bu fiyatlar 70 TL’den 600 TL’ye kadar çıktı.

Bu yılın fiyat bandını herkes sabırsızlıkla bekliyordu. Ardından coronavirus önlemleri göz önüne alınarak bu yıl 100 bin adet Formula 1 bileti satılmasına karar verildi. Türkiye’nin en meşhur bilet satış sitesi 15 Eylül tarihinde ilk güne özel 10 bin indirimli bileti satışa sundu.

İndirimli F1 biletlerin fiyat aralığı 90 TL ile 1900 TL arasındaydı ve bu biletler sadece 3 saat içerisinde tükendi. Kısa bir süre sonra normal biletlerin de satışı başladı. Normal F1 biletlerin fiyat aralığı ise 120 TL ile 2750 TL olarak belirlendi. Birkaç gün içerisinde bütün biletlerin satışı tamamlandı.

Formula 1 Türkiye Seyircisiz…

Formula 1 biletleri çok hızlı tükendi. Fakat hayranlarını çok üzen bir gelişme yaşandı ve dünya üzerinde hala süre gelmekte olan ve henüz kontrol altına alınamayan COVID-19 pandemisinin etkisi düşünülerek karar yarışların seyircisiz olması yönünde değiştirildi. Yapılan açıklamada biletlere ödenen ücretlerin en kısa sürede geri ödeneceği söylendi.

Yarışlara kalan sürenin azalmasıyla hem hayranların heyecanı hem de hazırlıklar katlanarak artıyor. Intercity İstanbul Park’ta gerçekleşmesi kararlaştırılan yarışlar için coronavirus tedbirleri altında çalışmalar yoğun bir hızla devam ediyor.

Formula 1 Türkiye Yarışı için meraklı bekleyiş sürüyor…

2020 Formula 1 Türkiye için heyecanla beklenen açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adi Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Karaismailoğlu 2020 Formula 1 Türkiye’nin beklenen tarihini 13-15 Kasım olarak açıkladı. Yarışların Türkiye’de gerçekleşmesinden duyduğu heyecanı ve sorumluluğu belirten Karaismailoğlu ‘’Yarışların en iyi şekilde yapılabilmesi için Bakanlık olarak biz de gerekli desteği veriyoruz. İstanbulumuza, ülkemize yakışır bir şekilde ev sahipliği yapmanın heyecanını taşıyoruz.’’ dedi.

Seyircilere de seslenen Bakan, herkesi ekran başına beklediklerini, salgın sebebiyle seyirci alamadıklarını fakat gelişmelere göre bilgilendirme yapacaklarını duyurdu. Sevenlerini heyecanlandıran açıklama, akıllara ilerleyen tarihlerde yarışlar tekrar seyircili olabilir mi, sorularını getirdi.

F1 yarışlarında kullanılan asfaltın yapısı sıradan asfaltlardan farklı olduğu için yarışlardan önce yapılan hazırlıklar büyük önem arz ediyor. Bu konuya da değinen Bakan, gerekli özeni gösterdiklerini, asfaltı yenileyeceklerini hatta asfalt kazıma işlemine başladıklarını ifade etti. Ardından gerekli yıkım ve yapım çalışmalarının da sürdüğünü sözlerine ekledi.

Otomobil dünyasından haberler almak için FaizsizAracKredisi.net’i takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!