Neden Sıfır Araba Bulamıyoruz?

Neden sıfır araba bulunmuyor? İkinci el araba fiyatları neden bu kadar yükseldi? Peki, sıfırından pahalı 2. el araba olur mu? Bu konuları irdeledik…

Araba Bulamıyoruz!

Tüm dünya covid-19 salgını ile mücadele halinde. Hasta olma kaygısı, yakınlarını kaybetme korkusu bir yanda ve değişen yaşama alışma stresi diğer yanda. Korona salgının sektörel anlamda en net hissedildiği alanlardan biri otomotiv oldu. Bir dönem, kimse araba almadı ve satmadı. Pandemi ilan edilen bu dönemde elbette sokağa çıkma yasağı olduğu için insanların zaten arabaya ihtiyacı yoktu. Diğer yandan bu dönemde otomobil fabrikalarında da üretim durdu. Pandemi sona erdiğinde ve sokağa çıkma yasaklarının sonuna geldiğimizde işe gitmek – okula gitmek – tatile çıkmak – yazlık eve gitmek üzere hemen her vatandaş bir ulaşım aracına ihtiyaç duydu. Bu da net ve yoğun bir talep yarattı. Neredeyse hiç kimsenin öngöremediği kadar çok otomobil sahibi olma isteği gündeme geldi. Hatta neredeyse pek çok ihtiyacın önüne geçti. Çünkü insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekiniyorlar. Bu süreçte Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faiz oranlarının söz konusu olması da araç sahibi olma planlarını güçlendirdi. Peki, bundan sonra ne oldu?

İkinci el araba piyasasında araç bulmak imkansız hale geldi. Sıfır araç modellerinde stoklar tükendi. Sıfır araç piyasası bazı dengelere bağlı olduğu için çıtayı çok yükseltemedi ama ikinci elde fırsatçılık yapanlar da çoğaldı.

Haziran ayında başlayan ivmelenmede neler etkili oldu?

  • Türkiye’de üretilen otomobil – motosiklet – ticari araçlar için %0,49/ 0,69 faizli kredi kampanyası
  • 7 yaşına kadar ki ikinci el otomobiller – motosikletler – ticari araçlar için %0,82 faizli kredi desteği
  • Pandemi sonrası kişisel araçla seyahat ihtiyacı
  • Otomobil fabrikalarının üretime ara vermesi ve sonrasında da tam kapasite ile çalışmaya başlamaması.

İşte tüm bunların sonucunda arz, talebe yetişemedi. Böyle olunca da ikinci el bulmak zorlaştı.

Neden Sıfır Araba Bulamıyoruz?

Otomobil markalarının resmi web sitelerini açtığınızda “stoklar tükenmiştir” ibaresini hemen fark etmiş olmalısınız. Neredeyse hepsinde bu durum söz konusu. Evet, ön sipariş alıyorlar ama galeriye gidip arabanızı alıp gelemiyorsunuz. Beklemek zorundasınız. Bunun ana nedeni, araca olan talep ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi otomobil fabrikalarının üretime ara vermesi ve sonrasında da tam kapasite ile çalışmaya başlamaması.

Sıfırından Pahalı İkinci El Araba Olur mu?

Son günlerde yeni bir araba almayı düşünüyorsanız ve ikinci el araç alım satım platformlarını ziyaret ediyorsanız; sıfırından pahalı ikinci el otomobillerle karşılaşmış olmalısınız. Peki, sıfırından daha pahalı ikinci el araba nasıl olur? Hemen açıklayalım…

Yukarıda da açıkladığımız gibi hem kredilerin sunduğu avantajlar hem de salgın nedeniyle bireysel ulaşıma duyulan ihtiyaç, öncelikle ikinci el otomobil piyasasını hareketlendirdi. Bazı kötü niyetli kişiler de bu durumu fırsat bildi. Ne mi yapıyorlar?

  • Önce düşük faiz oranları ile sıfır km otomobil alıyorlar
  • Daha sonra düşük km’li bu 2. el otomobilleri, aldıklarından yüksek fiyata satışa çıkarıyorlar. İşte tam da bu durumdan dolayı 1 yaşındaki araç, sıfırından pahalıya satılıyor.

Durum Değişecek mi? / Otomobil Fiyatları Düşecek mi?

Türkiye ekonomisinde bir laf var: “giden geri gelmez”. Bu, bir parça doğru. Gerçekten de Türkiye ekonomi tarihine bakarsanız yükselen fiyatın düştüğüne az rastlarsınız. Ancak pandemi sonrası otomobil fiyatlarındaki yükseliş, çok farklı sebeplerin bir sonucu. Sebepler değiştiğinde fiyatlar da muhakkak değişecektir. ne ölçüde değişeceğini kimsenin öngörmesi mümkün değil. Ancak şunu net olarak söyleyebiliriz ki, otomobil firmaları üretime başlayalı iki aydan fazla oldu. Eylül itibariyle yeni modeller de galerilere gelecek.

Faizsiz Krediyle Araba Almak 

Hayalinizdeki otomobili faizsiz krediyle de alabilirsiniz. Sıfır faizle sıfır araba almak üzere katılım bankalarının sunduğu kredileri değerlendirmenizi öneriyoruz. Katılım bankalarının faizsiz otomobil kredisi kampanyalarını görmek için FaizsizAracKredisi.net’in kampanyalar sayfasını takip edin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!