Tesla Vitessiz Araba Yaptı!

Tesla, ilginç teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Tesla’yı hep elektrikli otomobillerin mucidi gibi tanıyoruz ama bildiğiniz üzere elektrikli motor teknolojisi içten yanmalı motor teknolojisinden daha eski. Tesla, geliştirdiği teknolojiler kadar pazarlama dehası ile de önemli. Tesla’nın yeni tanıttığı Tesla vitessiz araba teknolojisinde vitese gerek duymayan sürüş teknolojisi mevcut…

Vitessiz Araba Olur mu?

Tesla Model S’nin vitesini olmaması; bugünlerde otomobil basınını meşgul ediyor. CEO’su Elon Musk, tweet ile yeni vitessiz Tesla teknolojisi hakkında bilgi verdi. Vitessiz Tesla’nın kullanımının nasıl olacağını da açıkladı. Evet, yenilenen Tesla Model S ve Model X, her aracın doğrudan tahrikli şanzımanlarını çalıştırmak için fiziksel kontrollerden yoksun. Bunun yerine, Musk’a göre bu işlev artık modellerin dokunmatik ekranlarından yapılıyor. Bu iki otomobilde dış tarafta monte edilmiş kameralar ve gösterge içi navigasyon sistemi mevcut. Bununla birlikte, Musk, EV’lerin sürücünün görünüşte çeşitli sensörlerden toplanan verileri kullanarak seyahat etmeyi planladığı sonucunu çıkarıyor. EV’lerin otomatik olarak sürüşü seçtiğini ve geri döndüğünü iddia ediyor. Hatta kullanıcıların ters ve sürüş arasında geçiş yapmak için ekrandaki düğmelerle hiçbir zaman uğraşmasına gerek kalmayabilir. 

Elbette, bu vites seçimi yönteminin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları (FMVSS) kapsamında yasal olup olmadığı da merak ediliyor. Ne yazık ki düzenlemeler özellikle spesifik değil, bu yüzden revize edilmiş Model S ve Model X için önerilen şanzıman seçici kurulumunun yasallığı konusunda NHTSA tarafından net bir açıklama da yok. Ama ilerleyen dönemde bu konuda bir gelişme olması da muhtemel. 

Bu arada söz konusu iki model de Nisan ayında sahiplerine teslim ediliyor olacak. 

Faizsiz Krediyle Tesla Almak!

Faizsiz araç kredisi kampanyaları, bir otomobili hem uygun fiyata almak hem de faiz sistemine dahil olmamak adına önem taşıyor. Faizsiz araç kredisi seçenekleri, elbette sadece ekonomik bir paket sunmaya odaklanmıyor. Başka bir deyişle sadece makul fiyatlı otomobillerde değil; lüks sınıf otomobiller için sıfır faizle kredi alternatifleri de olabiliyor. Tesla model ailesi de lüks sınıf otomobil olarak adlandırılıyor. Ancak Tesla modelleri, hem ülkemizde sınırlı sayıda bulunuyor hem de markadan siparişle temin ediliyor. Bu nedenle Tesla faizsiz araba kredisi alternatifi bulmak zor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!