Araç Kredisi Çıkmama Nedenleri Nelerdir?

 

Araç kredisi çıkmama nedenleri nelerdir ya da hangi durumlarda araç kredisi reddedilir? Düşük faiz oranları ve covid-19 nedeniyle artan araç ihtiyacı hemen herkesin belirli bir bütçe ile araç edinme sürecine dahil olmasına neden oldu. Bazıları, nakit ile yani birikimi ile yeni bir araba alırken bazıları da bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulundu. Kimi de faizsiz taşıt kredisi almak üzere katılım bankalarının kampanyalarını değerlendirdi. Elbette senetle faizsiz araba almak üzere almak ilgili finans kurumlarına başvuranlar da oldu. Özetle, hemen her aile yeni bir araba alma, arabasını değiştirme ya da satma sürecine bir şekilde dahil oldu. Burada en önemli başlık ise düşük faizle araç kredisi çekmenin cazibesi idi. Ancak bazılarına bankadan araç kredisi çıkmama sebebi nedir? Bankadan taşıt kredisi çıkmamasının nedeni ne olabilir, sorusuna yanıt arıyoruz…

Taşıt Kredisi Reddi Hakkında

Taşıt kredisi, bankaların kullanıcılara sunduğu ürünlerden biridir. Bankalar, ev kredisi / araba kredisi / ihtiyaç kredisi / evlenme kredisi gibi farklı ürünler sunarlar. Yeni bir ev almak, evlenmek üzere ihtiyaçları karşılamak, arabayı yenilemek gibi sebeplerle kullanıcılar da bankalara borçlanır yani bankadan faizle kredi çekerler. Elbette faizsiz kredi sunan bankalar da var. Bankaların kullanıcılara borç verirken verdikleri nakit için kendilerini garantiye almak istemeleri sonucu ortaya çıkan bazı kriterleri vardır. Yani, her başvuran kredi verilmiyor. Peki, bankalar neye göre kredi veriyorlar?

Bankadan Araba Kredisi Nasıl Alınır ve Bankalar Hangi Kriterlere Göre Kredi Verir?

Bankadan araç kredisi almak için bazı belgeleri hazırlamanız gerekir. Bunlar:

  • Kimlik fotokopisi
  • Araç ruhsatı 
  • Gelir belgesi

Bankadan Kredi alabilmeniz için bankanın değerlendirmesi iki ana başlık üzerinde olur. Bunlar:

  1. Gelir durumu

Bankalar, size kredi verirken sizin bu krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmak isterler. Bu nedenle aylık gelir durumunuzu belgelemenizi isterler. Kredinin aylık ödeme miktarının aylık gelir durumunun üçte birini geçmemesi de önemli bir kriterdir. 

  • Kredi Notu

Bankalar için kredi verirken en önemli konu başlıklarından biri de kredi notu değerlendirmesidir. Kredi notunuzun değerlendirmesinin ardından da otomobil kredisinin çıkıp çıkmadığına dair bilgi paylaşılır. 

Eğer bankadan kredi için olumsuz dönüş aldıysanız nedeni ya aylık gelirinizin yetersi olmasıdır ya da kredi notunuzun yeterli olmamasıdır. 

Kredi Notu Yetmeyenlere Araç Kredisi Veren Banka Yok mu?

Öncelikle araç kredisi için tek seçeneğiniz bankaların faiz sistemlerine dahil olmak değil. Ülkemizde faizsiz araç kredisi veren katılım bankaları da var. Faizsiz araba kredisi alabileceğiniz katılım bankalarına başvurarak sıfır faizle oto kredi kampanyalarını değerlendirebilirsiniz. Diğer yandan senetle araba kredisi veren kurumlar da var. Söz konusu finans kurumları kredi notuna bakmaksızın kredi verebiliyor. Elbette şartları ve koşulları iyi değerlendirmek gerek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!