Volkswagen Yalnızca Elektrikli Otomobil Mi Satacak?

Volkswagen firması dünyanın en büyük otomotiv markalarından biri olarak ünvanını koruyor ve elektirikli otomobil piyasasında emin adımlarla ilerliyor. Son yıllarda birçok büyük marka elektrikli araç teknolojisine yönelik programlar başlattı. Peki Volkswagen elektrikli araçları neler? Onları hatırladıktan sonra markanın elektrikli araç konusunda aldığı yeni kararın haberini verelim. Volkswagen sadece elektrikli araç mı satacak / Volkswagen benzinli araç satmayacak mı?

Bu sorular, son günlerde otomobil haberlerine epeyce konu oldu…

Volkswagen Yalnızca Elektrikli Otomobil Mi Satacak?

Volkswagen firması emisyon kısıtlamaları ile ilgili yaşadığı problem sonrası elektrikli araçlara yönelik projelerinin artacağını duyurmuştu. Son yıllarda markanın hareketleri gözlemlendiğinde de buna yönelik adımlar atıldığı görülebiliyor. 

Volkswagen Grubu dünyadaki en büyük otomotiv grubu veya gruplarından biri. Bu sebeple de hareket otomobil tutkunlarının fazlasıyla ilgisini çekiyor. Volkswagen yeni ID modeli ile elektrikli araç pazarında büyük bir yer tutmayı amaçlıyor. Geleceğe verdiği önemi herkese açıkça duyuran VW, çevreyi korumaya yönelik adımlar atmanın önemini belirtiyor. Hala sattığı hemen her araç fosil yakıt ile çalışsa da Volkswagen’in nihai amacının fosik yakıtları geride bırakmak olduğunu söyleyebiliriz. Volkswagen oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde, sattığı hemen her fosil yakıtlı araca alternatif olabilecek bir elektrikli araç duyurdu. Volkswagen bu hareketi ile elektrikli otomobillerin, fosil yakıtlı otomobiller yerine tercih edilmesini planladığını söyleyebiliriz. 

Peki elektrikli Volkswagen modelleri neler?

Duyurulan elektrikli VW modelleri ile Volkswagen elektrikli otomobil piyasasına bir hamle yapıyor. Bu modelleri beraber tanıyalım…

Elektrikli Volkswagen Modelleri

  • Volkswagen e-Golf

Volkswagen’in belki de en yaygın modeli olan Golf artık elektrikli versiyonu ile birlikte satışa sunulacak. e-Golf tanıdığımız Golf tasarımına ve kalitesine sahip olacak elektrikli bir hatchback model. Elektrikli araç teknolojisine geçişin daha tanıdık olmasını bekleyen kişiler için geliştirilmiş olan e-Golf, 230 kilometrelik bir menzile sahip.

  • Volkswagen ID.3

Volkswagen ailesinin elektrikli otomobil teknolojisine geçişinin yüzü diye tanımlayabileceğimiz ID.3 modelinin yakın zamanda satışa sunulması bekleniyor. VW markasının yeni nesil elektrikli otomobil diye tanıttığı ID.3 modelinin 530 kilometre civarı bir menzilinin olduğu söyleniyor. Volkswagen’in büyük bir pazar payı tutmak istediği düşünürsek, yeni nesil elektrikli otomobil serisini neden böyle bir araç ile başlattığını anlayabiliriz.

  • Volkswagen ID.4

SUV tipi araçların son yıllarda ne kadar popüler olduğu ortada. VW da bunun farkında olacak ki yeni elektrikli otomobil serisine bir de SUV tarzı araç eklemiş durumda. Şık tasarımı ile ilgi çeken bu elektrikli SUV modelinin 500 kilometreye yakın bir menzilinin olması bekleniyor. İki farklı boy jant seçeneği ile satışa açılacak olan ID.4’ün oldukça konforlu bir sürüşe sahip olacağı da belirtiliyor.

  • Volkswagen e-up!

Volkswagen’ın küçük şehir aracı up! da elektrikli motora kavuşuyor. e-up! ismiyle satışa sunulacak olan bu sıfır emisyonlu küçük araç, 250 kilometrelik bir menzile sahip. Zaten şehir içi kullanımı için tasarlandığı düşünüldüğünde 250 kilometrelik menzil oldukça iyi görünüyor. Küçük bir araç olmasının bir diğer avantajı ise yalnızca 60 dakika içerisinde bataryasının %80’ini doldurabiliyor olması.

Volkswagen’in Elektrikli Otomobil Planı

Volkswagen’in son yıllarda yaptığı açıklamalardan elektrikli araçlara olan ilgisi bariz bir şekilde görülebiliyor. Peki yalnızca elektrikli araç satışlarına mı yönelecekler? Şu anki araştırma-geliştirme önceliklerinin elektrikli otomobillere kaydığını söylemek yanlış olmaz. Fakat yakın zamanda VW grubu tarafından fosil yakıtlı araç üretimini bırakmak gibi bir hareket pek görünmüyor. Bunun yanı sıra Volkswagen bu fikri kesinlikle düşünüyor olacak ki önümüzdeki 1 sene içerisinde Norveç ülkesindeki satışlarının %90’ın tam elektrik olacağını belirtti.

Volkswagen 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Norveç’te yalnızca elektrikli otomobil modellerini satışa çıkaracağını duyurdu. Bir ülke pazarının tamamında yalnızca elektrikli otomobil modeli bulundurmak VW gibi büyük bir marka için oldukça önemli bir hamle. Norveç ülkesinin de tam elektrikli otomobil kullanımına geçiş yapacak ilk ülke olmak için çalışmalar yürüttüğü düşünüldüğünde Volkswagen’in bu fikrini denemek için neden Norveç’i seçtiği anlaşılıyor. VW ID.3 modelinin başını çekeceği bu elektrikli otomobil hareketinin Volkswagen gibi büyük bir marka tarafından da yapıldığını görmek, elektrikli otomobil tutkunları için oldukça heyecan verici oluyor.

Volkswagen markasının elektrikli otomobiller konusunda ne kadar ciddi olduğu artık oldukça belli. Yakın zamanda fosil yakıtlı otomobillerinin üretimini herhangi bir şekilde durduracak gibi durmasa da, diğer markalar gibi VW de elektrikli araç çağına geçiş yapmaya hazırlanıyor. “Elektrikli VW modelleri neler? VW sadece elektrikli araç mı üretecek?” gibi sorularla aranan Volkswagen elektrikli otomobil planı önümüzdeki yıllarda daha net şekillenecek gibi görünüyor.

Dilerseniz 2020 Jaguar I-Pace İncelemesi yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!