İkinci el araç kredisi her marka ve model araç için geçerli midir?

İkinci el araç kredisi her marka ve model araç için geçerli midir, sorusu bankalara taşıt kredisi için başvuranların merak ettiklerinden biri. Kullanıcılar, 2. el araba kredisinde marka model kısıtlaması var mı sorusunu soruyor. Peki, gerçekten de arabanın markası modeli krediye engel mi ya da arabanın markası ile araba kredisi arasında bir ilişki var mı?

İkinci El Araç Kredisi Her Marka Model Araç İçin Kullanılabilir mi?

Bankalar sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi şeklinde iki tip taşıt kredisi sunarlar. Burada sıfır araç kredisi ile ikinci el araç kredisi arasında hem vade hem de faiz özelinde yani genel olarak ödeme koşulları açısından farklılık olabilir. Hatta epeyce fark da olabilir. Ancak aracın yakıt tüketim şekli, şanzıman tipi ya da markası ve modeli ikinci el kredisinde bir belirleyici değildir. Bununla beraber sıfır araç kredi kampanyalarında bazı marka modellere özel çalışmalar yapılmış olabilir. Örneğin yerli üretim otomobil kredisine özel bir ödeme uygunluğu kampanyası sunulabilir. Benzer şekilde devlet eliyle elektrikli araç kullanımını özendirmek için farklı kampanyalar yapılabilir. Fakat esas sorumuz olan 2. el otomobil kredisi her marka ve model araba için geçerli midir, sorusuna dönersek; burada marka ve model belirleyici değildir. Ama model yılı, 2. el taşıt kredisinde belirleyici olabilir. Nasıl mı?

Model Yılı Belirleyici Olabilir!

Öncelikle yıl boyunca çok sayıda banka sıfır araba kredisi sunuyor olsa da ikinci el taşıt kredisi sunanlar nispeten az olabilir. Özellikle geçmiş yıllarda ikinci el araba kredisi veren banka bulmak zordu. Diğer yandan bankalar verdikleri taşıt kredisinde aracın yaşına bakarlar. Arabanın yaşı ikinci el taşıt kredisinde bir belirleyici kriter olarak karşımıza çıkar. 

2. El Araba Kredisi Kaç Yaşına Kadar Olan Arabalar İçin Alınabilir?

Kaç yaşına kadar olan arabaya kredi çıkar? Burada Devlet eliyle belirlenmiş net bir barem yok. Ancak bankaların kendi insiyatifinde olan bir uygulama gözleniyor. Bazı bankalar 5 yaşından büyük araba için taşıt kredisi sunmazken bazıları 8 yaş bazıları da on yaş kriteri koyabiliyor. Günümüzde 10 yaşından büyük arabaya kredi veren banka bulmak zor şeklinde bir yorum da yanlış olmaz.  

Dilerseniz İkinci el araç kredisi her marka ve model araç için geçerli midir? yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!