Araç Kredisi Kredi Notu Nedir ve Nasıl Artırılır?

Araç kredisiyle ilgili olarak kredi notu nedir ve artırmanın yolları nelerdir gelin birlikte göz atalım. Öncelikle kabul edelim ki almak istediği her şeyi nakit birikimi ile alabilen ve bankalara hiç borçlanmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen çok az insan var. Evlenmek için evlilik kredisi, tatil yapmak için tatil kredisi, eğitim için kredi, ev için, araba için kredi şeklinde seçenekler uzayıp gidiyor. Elbette bazen de ihtiyaç kredisi adı altında gereksinimler için bankalardan borç alınıyor. Ancak bankalar, özellikle taşıt kredisi ve konut kredisi gibi yüksek meblağların söz konusu olduğu kredi seçeneklerinde kredi notu denilen kriteri göz önüne alıyorlar. Peki, kredi notunu artırmanın yolları var mı?

Taşıt Kredisi Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu anlatmak gerekirse, sadece taşıt kredisinde istenen bir şey değildir. Konut kredisinde ve yüksek meblağları olan diğer kredilerde de kredi notuna bakılır. Bankaya kredi başvurusunda bulunanlar neden reddedilir, sorusunun yanıtı da genellikle ya gelir durumu ya da kredi notu yetersizliğidir. Bankalar, verecekleri borcu geri ödeyeceğinizden emin olmak isterler. Bu amaçla gelir durumunuzun söz konusu borcun taksitlerini ödemeye yetip yetmeyeceğini bilmek isterler. Diğer yandan sizin borcunuza ne kadar sadık olduğunuzu ya da borcunuzu ödeme alışkanlığınızı da görmek isterler. İşte bu iki beklentileri gelir durumu ve kredi notu konularına işaret eder. 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

  • Alınan kredilerin ödemelerinin zamanında yapılması,
  • Kredi kullanım yoğunluğunuz,
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Mevcut hesabınız ve borç durumunuz. ​

Kredi Notunun Değerleri Nasıldır?

Kedi notu sistemini tüm bankalar ortak olarak kullanır. 1’den 1900’e kadar puan veren bu sistemde, en fazla risk taşıyan 1 puan iken 1900 en az risk taşıyan puandır. Örneğin; puanınız 700 ise kredi başvurunuza olumsuz dönüş yapılması muhtemel. Araç kredisi için kredi notunuz yetmediyse size iyi bir haberimiz de var: kredi çekebilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün. Kredi notunu yükseltmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

  1. Çok fazla borçlanmayın.
  2. Mümkünse kayıtlı gelirinizi arttırın.
  3. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapın.

Kredi Notuna Bakmadan Araba Kredisi Veren Yok mu?

Kredi notuna bakmadan araba kredisi veren finans kurumları var. Senetle araba kredisi veren kurumların pek çoğu kredi notu değerlendirmesi yapmıyor. Senetle faizsiz araba kredisi veren kurumlar ile görüşerek ve şartlarını çok iyi değerlendirerek ilerleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!