Araç Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Araba kredi onayı kaç günde çıkar ya da araç kredi onayı ne kadar sürer sorusunu soruyorsanız; taşıt kredisi başvurusunda bulunmuş olmalısınız. 

Taşıt Kredisi Ne Zaman Sonuçlanır?

Öncelikle bildiğiniz üzere araç kredisi şartlarını karşılamanız önemli. Araba kredisi şartlarını karşılayıp karşılamadığınızın bilgisi ise sizin bankaya teslim edeceğiniz bazı belgelerin incelenmesiyle belirleniyor. Bu belgeleri hatırlayalım:

Taşıt Kredisi İçin Hazırlanan Belgeler / Araba Kredisinde İstenen Evraklar

  • Gelir belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah belgesi 
  • Araç kredileri için ruhsat ya da proforma fatura 

Bu belgeleri bankaya teslim ettikten sonra süreç başlar. Burada banka yetkilisinin belgeleri inceleme süresi değişiklik gösterebilir. Bazen küçük rakamlardaki ihtiyaç kredileri için sadece kimlik numarası ile kredinin çıkıp çıkmadığı bilgisi edinilirken ev kredisi, taşıt kredisi gibi daha büyük meblağlar söz konusu olduğunda süre uzayabilmektedir. 

Taşıt Kredisinin Çıkıp Çıkmadığı Kaç Günde Belli Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belgeleriniz incelenir. Ancak burada bankanın esas değerlendirmesi kredi puanı üzerindendir. Kredi puanı incelemeleri sonucunda, genellikle en geç 3 iş günü içerisinde kredi başvurusuna cevap verilir. Kredi başvurusu onaylanan kişiler kredilerini çekmek için bankaya davet edilirler. Kredi başvurusu onaylanmayan kişiler de bankaya evraklarını geri almaları için davet edilirler. 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Burada bankalar arasındaki ortak iletişim ağının kullanıldığının altını çizelim. Geçmişte kredilerinize gösterdiğiniz sadakat önemli bir kriter. Yani zamanında kredinizi ödeyip ödemediğiniz. Diğer yandan kredi kartı ödemelerinizin düzenliliği de dikkate alınıyor. Bir e gelir durumunuzla çekmek istediğiniz kredi miktarı göz önüne alınıyor. 

Araç Kredisine Kredi Notunuz Yetmediyse…

Hem faizle kredi veren bankalar hem de katılım bankaları, kredi verirken kredi notuna bakarlar. Ancak senetle faizsiz araç kredisi veren finans kurumları için kredi notu değerlendirmesi yapılmaz. Eğer kredi notunuz bankadan araba kredisi almaya yetmiyorsa söz konusu finans kurumlarını da deneyimleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!