Araç Kredisi ile İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat etmelisiniz? 2. el araba kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler için bir özet hazırladık. İşte madde madde ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi

Adım Adım 2. El Taşıt Kredisi Alım Süreci…

Pek çok kişi ikinci el araç kredisi için bankalara başvurmayı planlıyor. Peki, bankaların 2. el araba kredisi verme koşulları neler ve bankalardan 2. el araba kredisi çekerken nelere dikkat etmeli? 

  1. Hangi Arabayı Alacağınıza Karar Verin!

Taşıt kredisi çekmek, kredi çıkma süreci epey streslidir ama esas önemli olan doğru seçim yapmaktır. Aileniz ya da sizin bireysel olarak ihtiyaçlarınız için en uygun otomobili veya ticari aracı seçmeniz çok önemli. Bu nedenle model yılı, km bilgisi, yakıt tüketim şekli, şanzıman tipi, karoser tipi, boyutları, bagaj hacmi gibi kriterleri göz önüne alarak sizin için en uygun seçeneği bulun. 

  1. Banka Tercihini Yapın!

Taşıt kredisi veren banka çok. 2. el taşıt kredisini de neredeyse tüm bankalar veriyor. Ancak her bankanın sunacağı ödeme planı farklı olacaktır. Bu nedenle bankaların sunacağı vadeler, vade farkları yani faiz oranları, toplamda ödeyeceğiniz rakam gibi detayları çok iyi değerlendirmeniz önemli. Günün sonunda ciddi farklılıklar söz konusu olabilir. Peki, bankaların faiz oranlarını nasıl karşılaştıracaksınız?

Faiz Oranları Nasıl Karşılaştırılır?

Pek çok online platform, kullanıcılara bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırabilecekleri hesaplama araçları sunuyor. Hesaplama aracı kullanımı ile örneğin 50 bin Tl kredi için aylık en düşük faizi hangi bankanın verdiğini hemen bulabilirsiniz. 

  1. Başvurunuzu Yapın!

Hangi arabaya alacağınza ve hangi bankadan kredi isteyeceğinize karar verdikten sonra kredi için başvuru yapın. İkinci el araç kredisi başvurusu için ruhsat, kimlik fotokopisi, gelir durumu belgesi gibi evrakları bankaya sunmanız gerekecek. Bu evrakları inceleyen banka, gelir durumunuzun krediyi ödemeye müsait olup olmadığına ve kredi notunuzun durumuna bakacak. Ardından size kredi vermek üzere bankaya davet edecekler ya da evraklarınızı geri almanızı isteyecekler. Peki, bankalar taşıt kredi başvurusunu reddederse ne olacak?

Kredi Notu Yetmeyeneler İçin Çözüm!

Kredi notunuz bankadarn kredi almaya yetmiyorsa senetle taşıt kredisi veren finans kurumları ile görüşebilirsiniz. Onların sunacağı ödeme planlarını inceleyebilirsiniz. Sizin için uygun ödeme planları sunabilirler. 

Faizsiz İkinci El Araç Kredisi Çekmek İsteyenler 

Faizsiz araç kredisi çekmek isteyenlerin çoğu, faizsiz ikinci el araç kredisi veren banka var mı diye merak ediyor. Günümüzde katılım bankalarının büyük bir kısmı, faizsiz ikinci el araba kredisi veriyor. Burada her katılım bankasının kendine göre kriterleri var ama genel olarak 10 yaşından küçük araçlar için kredi verildiğini söylemek doğru olur. Dolayısıyla seçeceğiniz 2. el taşıt, 10 yaşından büyük olmamalı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!