LPG’li Araçlar Hakkında

LPG’li araçlar kapalı otoparka girebilir mi? Bu soru tüplü araba kullananların yanıtı sıklıkla merak ettiği bir soru. LPG’li araç kullanan kişilerin en büyük sorunlarından biri olan kapalı otopark yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. LPG’lilere Kapalı otopark yasağı kalktı mı, sorusunun yanıtı haberimizde.  

LPG’li Araçlara Otopark Yasağı Kalktı Mı?

LPG’li bir araç sahibi iseniz veya LPG’li bir araç sahibi olmayı düşünüyorsanız LPG’li araçlar için kapalı otopark yasağından büyük ihtimalle haberiniz vardır. LPG’li araçlar benzinli araçlara kıyasla daha ucuza yolculuk edebildikleri için uyguna seyahat etmek isteyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyorlar. LPG’li araç otopark yasağı kalktı mı / LPG’li araç kapalı otoparka girebilir mi? gibi sorular da bu sebeple oldukça önemli oluyor. 

Özellikle kalabalık bir şehirde yaşayan kişiler park yeri bulmanın ne kadar büyük bir sorun olabileceğini iyi bilirler. Bu noktada kapalı otoparklar oldukça büyük önem kazanıyorlar. AVM’lere gidildiğinde kullanılan kapalı otoparklara LPG’li araçların girmesi bugüne kadar yasaktı. Peki LPG’li araçlar artık AVM’lere girebiliyor mu? Bu soruyu cevaplamadan önce LPG’li araçlar neden kapalı otoparka giremez, konusunu açalım…

LPG’li Araçlar Neden Kapalı Otoparklara Giremez?

LPG yakıtı genel olarak bilinse de LPG’li araçlara kapalı otopark neden yasak, bilinmiyor olabilir. Yakıtların pahallanması üzerine uygun fiyata seyahat etmek isteyen birçok kullanıcı LPG yakıtını kullanabilmek üzere araçlarında değişiklikler yaptılar. Fakat bunu yapan kullanıcılar yakıt tüketimi yönünden avantaja geçmiş olsalar da, park yeri bulma konusunda bir sorun ile karşılaşıyorlar. LPG yakıtı kullanan araçların kapalı otoparklara girmeleri yasak olduğundan insanlar hep farklı bir park yeri aramak zorunda kalıyor. Peki bu yasağın sebebi ne? Bu sorunun genel bilinen cevabı LPG’li araçların patlayabilir olmasıdır. Bu cevap yanlış olmasa da sebeplerin yalnızca başında yer alıyor.

LPG’li araçlar oldukça düşük bir ihtimalle tutuşarak patlayabilirler. Ancak LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmamasının asıl sebebini incelersek görürüz ki; bir patlama korkusundan öte propan gazı sızarak zehirleyici bir etkiye sahip olabiliyor. LPG yakıtı yandığında oldukça ağır ve zehirli bir gaz ortama bıraktığından LPG yakıt kullanan araçların kapalı ortamlara girmesine izin verilmiyor. LPG yakıtının sızıntı yaparak yanabilme ve patlayabilme ihtimali de elbette önemli fakat bu kıyasla çok düşük bir ihtimal olduğu için asıl etken bu olmuyor.

LPG’li Araçlara Otopark Yasağı Bitti mi?

LPG’li araç sahibi olmanın belki de en büyük dezavantajlarından biri olan kapalı otopark yasağı ile ilgili yeni gelişmeler gündeme geliyor. Ülkemizde benzin ve motorinin fiyatları artmakta olduğu için insanlar LPG’li araç sahibi olma fikrine ısınıyorlardı. Bu noktada kapalı otoparka girme yasağının bulunması çoğu kişiye problem yaratıyordu. Bu konunun ele alınacağı ve gözden geçireleceği bekleniyor olsa da, yapılan açıklamalar bazı kullanıcılara sürpriz olmuş olabilir. 

Konuyla İlgili Yapılan Açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından LPG’li araçlar otopark yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre LPG’li araçlar AVM yasağı artık kalktı. Muayenesini tamamlamış ve uygun olduğuna kanaat getirilmiş LPG’li araçlar artık AVM otoparklarından yararlanabiliyorlar. Yinede belirtmek gerekir ki; LPG’li bir araç sahibi iseniz ve aracın muayenesini tamamladıysanız, otoparka girmeden önce girmek istediğiniz otoparkın LPG’li araçlara uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. LPG’li araçlar için otopark şartını sağlayan AVM’ler ilan edeceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG’li otomobil yasağının AVM’ler için bittiğini duyurdu. Yani artık LPG’li araç sahibi olmanın en büyük dezavantajlarından biri de büyük oranda kaybolmuş durumda. Eğer muayenesi tam yapılmış bir LPG’li araca sahipseniz ve LPG’li araçlara uygun bir kapalı otoparka giderseniz artık herhangi bir yasağa takılmadan otopark imkanını kullanabiliyorsunuz.

LPG’li araç otopark yönetmeliği değişti mi? LPG’li araçlara yasak kalktı mı? LPG’li araçlar kapalı otoparka girebiliyor mu? gibi sorular ile aranmakta olan yeni otopark yönetmeliği açıklaması LPG araç sahiplerini sevindirecek şekilde sonuçlandı. Eğer siz de LPG’li araç sahibiyseniz veya LPG’li araç almayı düşünüyorsanız kapalı otopark imkanını kullanarak kolayca park yeri bulabileceksiniz.

Dilerseniz LPG’li İkinci El Araçlar İçin Araç Kredisi yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!