Mercedes’in S Serisi ve Güvenlik Donanımı

Mercedes’in S Serisi, merakla bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde kamuflajlı halde görüntülenen otomobil, bu haliyle bile epeyce dikkat çekmişti. Eylül 2020’de ilk gösterimi yapılacak olan Mercede S Serisi’nin öne çıkan özelliği ise güvenlik teknolojilerine yaptığı yatırımda gizli. Çok sayıda gelişmiş güvenlik teknolojisini kullanıcıya sunmayı başararak bu alanda sektöre yön verecek bir akım başlatan marka, arkada oturan yolcular için koltuk sırtlığında çıkan hava yastıkları ile güvenlik sunarak bir ilke imza atıyor.

Sert bir darbe anında arka hava yastığı koltuk sırtlığında çıkarak açılıyor ve anında sönüyor. Ancak bu zamanlama o kadar iyi ki, darbenin şiddetini yolcu hissetmiyor.

Yeni Mercedes-Benz S Serisinde dikkat çekici özelliklerden biri de yandan çarpma anında karoserin yükseltilmesi. Bu özellik ya da bu teknoloji, ilk değil. Bunu daha önce Audi’de görmüştük. Ama Mercedes mühendisleri tarafından yeniden yorumlandı ve dedikodulara göre daha iyi oldu.

Bu yeni Mercedes’te sürüş destek paketinin güncel neslini görüyoruz. Araçtan inme uyarı özelliği de bunlardan biri. Sürücü veya ön yolcu henüz elini kapıya uzatırken tehlike uyarısında bulunuyor. MBUX iç mekan asistanı, el araç kapı koluna yaklaştığında bunu algılıyor. Yan aynadaki kırmızı bir uyarı üçgeni ve aktif ortam aydınlatması ile görsel uyarı gerçekleşiyor.

Mercedes S Serisinde Arkadaki Yolcular Daha Fazla Güvende!

Arkada bulunan yolcular için yan hava yastıkları hemen her otomobilde standart olarak sunuluyor. Ancak bugüne kadar hiç bir otomobilde arkada oturan yolcular için ön hava yastığı kullanılmadı. Arkada oturan yolcuların öne doğru başını çarpması halinde açılan söz konusu hava yastıkları ile güvenlik hissi, maksimum seviyeye taşınmış.

Hava yastığı Nedir ve İlk Hava yastığını Kim Buldu?

Bilindiği üzere hava yastıkları, kaza anında çok büyük kayıpları önleyebiliyor. Araçta bulunan çarpışma anında açılıp gaz ya da hava ile şişen yastıklar, çok hızlı bir şekilde sönerler. Bu çarpma anında açılıp hemen sönen yastıklar sayesinde, insanların başlarını çarparak yaralanmalarının ve elbette ölümlü kazaların önüne geçilebiliyor. Hava yastığı teknolojisi çok değerli. İlk hava yastığı 1950’lerin başlarında üretildi ve giderek geliştirildi.

Dilerseniz Mercedes – Benz G Serisi İncelemesi yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım
×

    Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!